Trest smrti ukamenováním už pro Sakíne neplatí. Íránka je volná!

31.03.2014 18:48

Íránka Sakíne Aštíaníová, kterou úřady odsoudily k trestu smrti ukamenováním za údajnou nevěru a podíl na vraždě manžela, je na svobodě. Po osmi letech ji z vězení v Tabrízu propustili za dobré chování.

Přestože svou vinu opakovaně popřela a soudci neměli k dispozici žádné usvědčující důkazy, uznali Sakíne původně vinnou na základě „úsudku soudce“, což je podle íránských zákonů možné. Sakíne navíc potrestali 99 ranami bičem. Mezinárodní vlna protestů ji od smrti ukamenováním uchránila, trest smrti jí ale stále hrozil. Aštíaníová, matka dvou dětí, pro média uvedla, že přiznání k cizoložství (prostřednictvím jejího vystoupení v televizi v srpnu 2010) na ní vynutili násilím. Amnesty International se o její propuštění zasazovala od roku 2010 a i díky snaze Amnesty íránské úřady změnily trest smrti pro Sakíne na desetileté vězení.

Amnesty International ČR v roce 2011 zahrnula případ Sakíne Aštíaníové do kampaně "3 minuty stačí", v rámci níž nashromáždila mnoho podpisů na její podporu. Děkujeme!

 

—————

Zpět