Jean-Claude R. Mbede je DEFINITIVNĚ podmínečně propuštěný

18.10.2012 16:02

Jean-Claude R. Mbede, Kamerunec, za kterého Amnesty International bojovala v kampani "3 minuty stačí", je DEFINITIVNĚ podmínečně propuštěný. Na svobodě napsal děkovný dopis pro AI a její příznivce.

 

Vážení přátelé z Amnesty International,

ještě před dvěma měsíci jsem vůbec netušil, jestli se z vězení dostanu živý.

Žiju v Kamerunu, kde je nezákonné být homosexuálem. Lesbičky, homosexuálové, bisexuálové, transsexuálové a intersexuálové - lidé ze sexuálních menšin jako já - tu žijí v neustálých obavách z nenávisti a násilí.

V minulém roce mě soud obvinil z "homosexuality a pokusu o homosexualitu" a zavřeli mě do ústřední věznice Kondengui v hlavním městě Yaoundé. Je to příšerné místo a často jsem tam čelil krutým útokům, protože jsem homosexuál.

Jsem velmi vděčný za to, že jsem dnes živý a svobodný člověk, i když je mé propuštění zatím jen podmínečné. Obávám se, že bez pomoci Amnesty International bych ve vězení stále ještě byl.

Stavím se za Amnesty, protože Amnesty se postavila za mě. Prosím, připojte se spolu se mnou k obraně lidských práv s Amnesty International.

Na světě je hodně takových, kteří byli jako já nespravedlivě uvězněni za to, kým jsou. Vaše účast a solidarita nám pomáhá čelit zoufalství.

Když jsem ve vězení dostal první dopis od příznivců Amnesty, věděl jsem, že patřím do velké rodiny lidí po celém světě. Vaše dopisy pro mě byly ve vězení majákem naděje. Dotkli jste se mého srdce, protože jste si na mě vzpomněli.

Doufám, že se ve svém životě dočkám dne, kdy všichni lidé patřící k sexuálním menšinám budou moci chodit svobodně nejen po Kamerunu, ale po celém světě. Se vztyčenou hlavou, bez obav z nebezpečí nebo diskriminace.

Vaše podpora představuje naději pro všechny, kteří zažívají ponížení a bolest, když jsou porušována lidská práva. I když se teď raduji ze své svobody, nebudu mít klid, dokud nebudeme svobodní opravdu všichni.

Žádám vás, podporujte Amnesty International, ať můžeme pomoci mnohem více.

Přeji Vám mnoho štěstí.

Jean-Claude Roger Mbede, bývalý vězeň svědomí, Kamerun

 

 

 

—————

Zpět