Ázerbájdžán: Jabbar Savalan na svobodě

20.02.2012 16:37

Osvobození Jabbara Savalana, za kterého jsme z Hradce Králové poslali několik dopisů, je důležitým krokem, ázerbájdžánské státní orgány však musí propustit i dalších 16 vězňů svědomí, kteří byli uvězněni po dubnových pokojných protestech.

„Propuštění vězně svědomí je vždy důvodem k oslavám, je ale také důležité, že Savalanovo usvědčení bylo uznáno za neplatné a bylo očištěno jeho jméno,“ řekl John Dalhuisen, zástupce ředitele Amnesty International pro Evropu a střední Asii.

„Toto propuštění je důležitý první krok. Dalších 16 vězňů svědomí, kteří se zúčastnili jarních protestů, ovšem stále strádá ve vězení. Jejich propuštění je pro věc spravedlnosti v Ázerbájdžánu nezbytné,“ doplnil.

Případ Jabbara Savalana byl součástí každoročního prosincového Maratonu psaní dopisů Amnesty International, během něhož tisíce lidí ve více než 80 zemích požadovaly dodržování lidských práv. Do doby Savalanova propuštění bylo učiněno více než milion výzev.

Je skvělé být opět se svými přáteli. Jsem rád, že mohu opět trávit čas s nimi a svou rodinou,“ řekl Jabbar Savalan Amnesty International.

Amnesty International je symbolem lidských práv a svobody. Nejen v Ázerbájdžánu, ale kdekoliv na světě. Jsem vděčný za všechnu tvrdou práci provedenou vaší organizací i dalšími organizacemi, které bojují za svobodu v Ázerbájdžánu,“ dodal Savalan.

Další informace k případu:

Jabbar Savalan byl zatčen a obviněn z držení drog 5. února, den poté, co umístil na sociální síť výzvu k protivládním protestům inspirovanou událostmi v Egyptě. Byl usvědčen na základě doznání učiněného pod nátlakem v době, kdy mu byl odepřen právní zástupce, a to i přesto, že krevní test neprokázal, že by užíval drogy.

V březnu a dubnu stovky demonstrantů vyšly do ulic, aby protestovaly proti zkorumpované vládě a požadovaly spravedlivé volby a dodržování lidských práv. Stovky osob byly zadrženy a 17 údajných organizátorů protestů bylo odsouzeno v nespravedlivých procesech k dlouholetým trestům.

Jabbar Savalan řekl Amnesty International, že jeho zatčení pouze posílilo jeho odhodlání bojovat za základní práva, která mu byla ázerbájdžánskými státními orgány odepřena.

Nenecháme se zastrašit uvězněním nebo trestem. Mohou nás zatknout, ale nemohou nás zlomit. Svoboda slova je naše právo, stejně jako pro všechny. Budeme pokračovat v našem boji,“ řekl.

V květnu se Ázerbájdžán dostane do centra mezinárodní pozornosti, jelikož bude hostit soutěž Eurovision song contest. Ázerbájdžánští aktivisté chtějí s podporou Amnesty International využít tuto příležitost, aby upozornili svět na porušování lidských práv v zemi.

—————

Zpět